+90 (532) 342 36 01

Bodrum Yunan Adaları Bodrum (14 Gün)

1. Gün Kos

Bodrum limanında 14 gün sürecek kuzey yunan adaları ve Cyklades adaları turumuz için herşey hazır . Kaptanımız sizlerle tekneyi tanıtıp ve gerekli konuşmalarını yaptıktan sonra  vira demir ve Bismillah diyerek  turumuza başlıyoruz. Çıkışımız öğleden sonrayı bulduğu için ilk durağımız en yakın yunan adası Kos, Bodruma sadece 8 mil mesafede büyük yunan adalarından sayılan bir ada bir saatlik bir yolumuz var. Adada merkeze yakın bir koyda 5 çayımız ve aperatiflerimiz ile birlikte hepimize iyi gelecek temiz bir turkuaz denizde yüzme molamız var. kaptanımız sonrasında merkez limana giriş yaparak yunanistana giriş işlemlerimizi yaptıracak. Bu noktada şefimiz ilk gecenin akşam yemeği hazırlıklarına başladı bile, giriş yapıldıktan sonra çıkıp adayı gezebilirsiniz. Tarihi yerleri gezmek istiyorsanız çok gezilecek yer vardır. Bunlardan bazıları Hipokrat ağacı, Asklepion, şövalyeler kalesi, Arkeoloji müzesi. Hacı hasan paşa camii, Zia köyü başlıcalarıdır. Mükemmel plajları mevcuttur bazıları Kardemena, Tigaki, Kefalos, Marmari, Markos sayılabilir.

Kos gece hayatı en renkli adalardan biridir. Yunan müziği yapan yerler olduğu gibi  tekno müzik yapan diskolarda mevcuttur. Belli başlı club lar ise Hammam, Nova vita, Fantasia club, Fashion club sayılabilir. Bu gece burdayız doyasıya eğlenin.

2. Gün Astypalea

Sabah Kos limanında yapılacak güzel bir kahvaltı sonrası kaptanınız bir diğer adı ile İstanbulya  olarak bilinen enteresan bir yunan adasına geçmek için demir alacaktır. Kos adasından uzaklığı yaklaşık 40 mil kadardır. Bu turdaki en uzun deniz yolunuz budur. Şimdiden bolca güneşlenmeye ve kitap okumaya hazırlanın. Sonuçta iyiki buradayız diyeceğiniz bir adaya doğru yola çıkıyoruz. Astypalea çok popular olmayan çokta turist almayan daha çok yunanlıların rağbet ettiği çok keyifli bir adadır. Balığı bol bir adadır. 98 km kare lik bir alanı ve 108 km lik kıyı şeridi bulunmaktadır. Adanın merkezi batı kıyısındaki Chora dır. Merkezin küçük limanında akşamüstü balıkçılardan her çeşit balığı taze olarak almanız mümkündür. Sebze ve narenciye üretimi üst seviyededir, tekneye sebze meyve takviyesi yapabilirsiniz. Tamamı beyaz badana olan evleri güzel görüntüler ve ferahlık verir.

3. Gün Amorgos - Paros

Kaptanınız erken demir aldı kahvaltınızı yolda yapacaksinız. Üçüncü adamız Amorgos sakin bir ada en büyük özelliği ege akdenizin birleştiği noktada sakin koyları zümrüt gibi bir denizi olan adada burada ogle yemeği ve deniz molası verdikten sonra  Paros adasına doğru yola çıkıyoruz.

Mükemmel plajları olan bir ada Paros, şehir merkezi Parikia dır. Adada çok ilginç şirin köyler vardır. Bunların en ünlüsü Naoussa dır. Mükemmel bir eğlence hayatı vardır. Mykonos tan sonra sıralamaya girecek düzeydedir. Eğleneceğiniz çok miktarda gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Yarın oğle yemeği sonrası yola çıkıyoruz bu gece bolca eğlenin.

4. Gün Naxos

Kaptanınız ogle yemeğinin ardından 10 mil yani 1 saat mesafede bulunan Naxos adasına rota tutacaktır. Adanın büntesinde çok sevimli güzel küçük köyler vardırAdanın şehir merkezi Hora dır mükemmel bir yerdir. Her türlü eğlenceyi, balık lokantalarını, ve kafeteryaları bulabilirsiniz. Adanın bazı bölgeleri dalış için çok zengindir tabiki aletli dalış yapmamak kaydı ile maske palet snorkel ile avlanabilirsiniz. Ince şişli uzun menzilli makaralı bir tüfeğiniz varsa agoşon tekniğini yani derinliği 10-15 metrelere inerek bekleme yapabilirseniz , sinağrit ve akya sürüleri üzerinize gelecektir. Rastgelsin diyelim. Adada inanılmaz güzellikte kumsallar vardır, tüm sahil şeridini kaplar 100 km ye yakın uzunluktadırlar. Teknenizde sörf ünüz var ise burası bu anlamda bir cennettir. Hava kararıncaya kadar bu mücevher gibi sularda denizin tadını çıkarın. Teknenizde şefinizin hazırladığı mükemmel akşam yemeğinden sonra Gece doyasıya eğlenin kaliteli ve ucuz mekanlar bulacaksınız.

5. – 6. Gün Mykonos

Bugün kaptanımız erken yol alacaktır sizde kahvaltınızı seyir anında yapın çünkü bu turun en güzel adasına gidiyoruz. Inanıyorum bu adayı görmek yaşamak için hepiniz can atıyorsunuz . Mykonos gerçekten dünyada eğlencenin tavan yaptığı bir ada. Ne adada yaşayanlar nede bu adaya turist olarak gelenler eğlenmeye doymuyorlar. Kaptanımızdan talep ederseniz iki gün burada kalacaktır, ve kalın.

İnanılmaz kumsalları, turkuaz renkli suları, eğlence hayatı adayı dünyada üst sıralara taşımıştır. En ünlü kumsalları adanın güney sahillerindedir. Birkaçını sayarsak Platis Gialos, Aglos, Paranga,Kalo Livadi, Elia, Paradise sadece birkaçıdır. Tüm evler beyaz badanalı çivit mavisi yada kırmızı çerçeveli pencereleri, mavi pancurlu evleri , sarkan sardunyaları begonvilleri ile inanılmaz bir görüntüdür. Yüzlerce klüp ve bar insanlarla doludur. Eğlence öğleden sonra beach club larda başlar sabaha kadar devam eder. Özgürlük tavan yapmıştır. Ama hiçbir olay yoktur herkes doyasıya eğlenir. Herkes te enerji pozitif tir. Tüm çevresine yayarlar. Inanılmaz eğlenceler inanılmaz görüntüler sizi beklemektedir. Herşeyi unutun sadece eğlenin ama fotoğraf makinenizi sakın unutmayın. Bu gün  turun 5. Günü idi 6. Günüde ilave ediyoruz. Hatta 7. Gün öğleden sonra Tinos a doğru yola çıkıyoruz.

7. Gün Tinos

yedinci gün sabah kahvaltı masası hazır, iki gündür mikonos ta yaşanan o kadar çok şey varki herkes yaşadıklarını paylaşmaya çalışıyor. Kaptanda tebessümle yaşananları izliyor herkes mutlu acaba birgün daha kalsakmı diye düşünülüyor. Kaptan siz bilirsiniz benim için farketmez diyor. Yeterki siz mutlu olun bu tur sizin turunuz ne derseniz o olur diyor. Teknedeki bu özgür ortam sizin için ve sonuna kadar. Neyse hikayenin bu bölümünü Mykonos ta kaptanla halledersiniz. Biz yola çıktık hedefimiz Tinos bir saat sonra oradayız.

Adanın çok sevimli güzel bir coğrafi yapısı vardır ve balıkçı köyleriyle doludur. Köylerin çevresi heryer yemyeşildir. Balıkçı köylerinin olması uzo rakısı ve balık demektir. Ama hiçbir zaman komşumuzun bizim rakımıza rakip olması mümkün değildir. Onun için adalar turuna çıkacaksanız rakı balık seviyorsanız, giderken stoklu davranın hatta bilhassa rakı için erikli suyunuzuda yanınızda götürün adalardaki su size uymaz içemezsiniz. Tabiki bu alkol alan dostlar için geçerli içmeyenler için soft içecekler ve su yeterli. Balıkçı köylerinde klasik yunan mimarisi vardır. Ve bütün güzelliği ile korunmuştur. Daha önceki tur yazılarımızdada belirttiğimiz gibi yunanistan bu durumu iyi paraya satmaktadır. Bizler bunu başaramıyoruz. Rant uğruna güzel sahil kasabalarımızı bitiriyoruz.

Koruyamıyoruz hergün rant için çok yerimizin canını yakıyoruz. Komşumuz yunanistanı bu anlamda kutluyoruz. Geleneklerine, adetlerine, kültürlerine, sımsıkı sarılmışlar hiç taviz vermiyorlar. Bizler ülkemizde belediyeler rant sağlayacak diye tabelalardan oluşan iğrenç çevre kirliliğinin dahi önüne geçemiyoruz. Tabiki bunlar çok üzüntü verici. Adalar turunda bunun nasıl yapıldığını ne kadar basit olduğunu göreceksiniz. Korunan güzellikler inanılmaz boyutta . Adadaki bar ve restorantlarda çok çeşitli tarzda müzik bulabilirsiniz. Mykonos a gore burada sakin ve güzel mekanlarda keyifli hoş bir atmosfer bulacaksınız.

8.-9. Gün Patmos

Yine sabah kahvaltımız Tinos ta öğleye doğru yüzme molasından sonra demir alıp yola çıkıyoruz. Ana karamıza yakın Patmos adasına geçiyoruz bu gece  yarın ve ertesi gece buradayız. Patmos adasının mistik bir havası vardır yaşayan insanları güzel misafirperver insanlardır. Birgün bu adanın güzelliklerini görmeye yetmez. Çünkü Tinos adası ile arasında 4 saatlik bir yol söz konusudur.

Bu yüzden iki gece bir gün kalıyoruz. Aziz st. john incilin son bölümlerini sürgün sırasında bu adada yazmıştır. Bu sıralarda isa nın kendisine göründüğü rivayet edilir. Hiristiyanlar için kutsal bir adadır. Çok güzel plajları vardır. Patmos adası sessiz sakin bir adadır. Paskalya kutlamalarına denk gelecek olursanız . isa peygamberin son akşam yemeğini yemesinin sahnelenmesinide izleyebilirsiniz.

Önemli yapılarından biride muhteşem 11. Yüzyıl manastırıdır. Bu ada tabiri caizse ege nin kudüsü olarak bilinir. Adada akşam güneşinin batışı başka güzeldir. Mutlaka izleyin.

10. Gün Lipsi

Kaptanınız bugünün sabahında kahvaltı sonrası Patmos adasına bir saatlik mesafede küçük şirin bir ada olan Lipsi adasına hareket edecektir.  Adanın bir diğer ismide eşekler adasıdır. Yine yunan adaları klasiği beyaz badanalı evler ve mavi kubbeli kiliseler bu adanında değişmez görüntüleridir. İlginç olan adada araba göremezsiniz çünkü yoktur, ihtiyaçlarıda yoktur küçük bir adadır. 600 kişiden oluşan bir nüfusu vardır. Etrafında 25 adacık  6 kayalık tepesi ile enteresan görüntüleri vardır. Lipsi adası sakin, halkı konuksever, denizi mükemmel, balık ve ahtopotu bol, çok seveceğiniz bir yerdir. Denizden bolca istifade edin yürüyerek adada heryeri dolaşabilirsiniz. Akşam üstü yine bir saatlik bir mesafede olan Leros adasına hareket ediyoruz.

11. Gün Leros

Leros Lipsi adasından daha büyüktür hemen hemen iki katına yakındır. Sakin Sessiz bir tatil düşünenler için ideal yapıdadır. Yeşil huzur dolu bir adadır çok güzel kumu olan plajları vardır. Bilmeniz gereken bu ada 1923 yılında Mussolininin mimarları tarafından dizayn edilmiştir. 8500 nüfusa sahiptir. Adanın limanı Lakki dir, güzel bir koyda yeralmaktadır merkeze bağlıdır. Platonos adanın şehir merkezidir. Mutlaka görmelisiniz. Leros tarih öncesi dönemlerden bu yana sürekli bir yerleşim yeri olarak varolmuştur. Italyanlar, almanlar ve türkler arasında çok el değiştirmiştir. Adada gezip göreceğiniz çok yer vardır mutlaka zaman ayırmalısınız. Çok mükemmel denizi vardır. Bolca güneşlenin denize girin. Kaptanınız bu gece burada kalacak, yemek sonrası Leros adasını gezmeye devam edin çok keyif alacaksınız.

12. Gün Kalimnos

Kaptanınız bugün erken hareket ederek Kalimnos adasına geçecektir. Çok seveceğiniz güzel bir adadır. Diğer adalar gibi bir saatlik yolunuz vardır. Bugün ve akşam Kalimnos ta kalıyoruz.

Kalimnos nüfusu 12.000 kişi olan bir adadır mükemmel plajları vardır. Eskiden halkının büyük çoğunluğu süngercilikle hayatını kazanırdı. Şimdilerde bile süngerci sayısı az değildir. Kalimnos adasında güneşin doğuşu ve batışı mükemmeldir. Merkez ana liman Pothia dır. Halkın büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Zaman içinde süngercilik, süngerlerin hastalığa yakalanması yüzünden bitsede şimdilerde turizm konusunda gelişmektedir.  Ada halkının konukseverliği adaya olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır. Ada italyan ve türk egemenliği yaşamıştır. Gezilecek üç güzel müzesi vardır mutlaka görmelisiniz. Arkeoloji müzesi, deniz dünyası müzesi ve denizcilik müzesidir.

13. Gün Kalimnos - Bodrum

Artık turumuzun son günüdür öğlen saatlerine kadar Kalimnosta kalıyoruz. Yunan adalarından çıkışımız buradan yapılacaktır. Öğlen yemeğinin ardından Ülkemize, Bodruma doğru hareket ediyoruz. Son gecemiz Bodrum geceleridir konaklamanız yine teknemizdedir. Yarın sabah kahvaltı sonrası kaptan ve personel ile vedalaşarak yaşadığımız şehirlere dönüyoruz. Bilhassa iki haftalık turların bitiminde çok daha duygusal anlar yaşanır, çünkü siz personele alışmışınızdır, personelde size bazı gözler dolabilir sevgi ile vedalaşılır, seneye buluşmak üzere dilekleri hep birlikte zikredilir.Haber Bültenine Abone Olun